OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW
 
o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne dla: przeciwdziałaniem  i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 374 z późn. zm)

 
Termin składania wniosków: od dnia 26 czerwca 2020r. do dnia 16 grudnia 2020r.
 
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lesznie  na podstawie  art. 15zzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm. poz. 567, 568, 695, 875, 1086) ogłasza nabór wniosków o udzielenie  dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne  dla przedsiębiorcy, o których mowa  w art. 4 ust.1  lub 2 w ustawie  z dnia  6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców będącego mikroprzedsiębiorcą, małym i średnim przedsiębiorcą.
 
Wnioski będą rozpatrywane według kolejności ich złożenia.
 
Prawidłowo wypełniony wniosek o  dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne zwanym dalej wnioskiem należy złożyć  do Powiatowego Urzędu Pracy w Lesznie (terytorialnie właściwego ze względu na siedzibę firmy):
  O dofinansowanie może ubiegać się  mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca w przypadku spadku obrotów  gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19  przypadających w okresie po dniu 31 grudnia 2019 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego.
Za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.
 
Ww. dofinansowanie udzielane jest na podstawie umowy.
 
Umowy podpisywane będą po otrzymaniu przez PUP środków przeznaczonych  na  realizację tego wsparcia - do wyczerpania przyznanych limitów finansowych.
 
Przedsiębiorca na podstawie zawartej umowy może otrzymać dofinansowanie w przypadku spadku obrotów o:
 
1) co najmniej 30% – w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami  na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika;
 
2) co najmniej 50% – w wysokości nieprzekraczającej  kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami  na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń jednak nie więcej niż 70%  kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego   o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;

3) co najmniej 80% – w wysokości nieprzekraczającej  kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami  na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.
 
 
Dofinansowanie może być przyznane ww. przedsiębiorcy zatrudniającemu pracowników na umowę  pracę, a także zatrudniającemu osoby na podstawie umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo które wykonują pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń: emerytalnemu i rentowemu, z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej przez osobę fizyczną.
 
We wniosku o przyznanie dofinansowania przedsiębiorca składa oświadczenia potwierdzające spełnienie warunków do przyznania dofinansowania.
 
Oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
 
Dofinansowanie  może być przyznane od miesiąca złożenia wniosku,  na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Dofinansowanie jest wypłacane w okresach miesięcznych, na podstawie danych dołączonych do wniosku.
  
Przedsiębiorca jest obowiązany poinformować powiatowy urząd pracy w formie oświadczenia o każdej zmianie danych, mających wpływ na wysokość wypłacanego dofinansowania w terminie 7 dni roboczych od dnia uzyskania informacji o jej wystąpieniu.
Przedsiębiorca jest obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres, na który zostało przyznane dofinansowanie.

Dofinansowanie, nie podlega egzekucji sądowej ani administracyjnej, z wyjątkiem egzekucji prowadzonej na rzecz osób, na których wynagrodzenia i należne od tych wynagrodzeń składki na ubezpieczenia społeczne to dofinansowanie zostało przekazane. Środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego.
 
Szczegółowe informacje o możliwości ubiegania się o wsparcie oraz wzory dokumentów dostępne są na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Lesznie leszno.praca.gov.pl  oraz poprzez platformę: praca.gov.pl
 
Niezbędne załączniki dostępne są do pobrania na stronie: 
https://leszno.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/15zzb-wynagrodzenia

(Wnioski złożone przed dniem 26 czerwca będą rozpatrywane negatywnie)